Littelfuse Inc. FBMOV750M
FBMOV750M
Part No.:
FBMOV750M
Datasheet:
ShinYuaFBMOV750M.pdf
Description:
VARISTOR 1.2KV 40KA AXIAL CYLIND
Packaging:
Bulk
MaximumACVolts:
750 V
MaximumDCVolts:
970 V
VaristorVoltage(Min):
1.08 kV
VaristorVoltage(Typ):
1.2 kV
VaristorVoltage(Max):
1.32 kV
Energy:
1340J
Capacitance@Frequency:
920 pF @ 1 MHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C (TA)