Littelfuse Inc. FCD061125TP
FCD061125TP
Part No.:
FCD061125TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaFCD061125TP.pdf
Description:
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0603
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
FCD
ProductStatus:
Obsolete
MountingType:
Surface Mount
FuseType:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
CurrentRating(Amps):
1.25 A
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
32 V
ResponseTime:
Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
0603 (1608 Metric)
MeltingI²t:
35A
ApprovalAgency:
0.0064
OperatingTemperature:
cULus
Color:
-55°C ~ 125°C
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaFCD061125TP.pdf
1. How to order FCD061125TP on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FCD061125TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCD061125TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCD061125TP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCD061500TP FCD060630TP FCD061200TP FCD061160TP FCD061125TP
Part Number FCD061500TP FCD060630TP FCD061200TP FCD061160TP FCD061125TP
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Package/Case
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series FCD FCD FCD FCD FCD
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
CurrentRating(Amps) 1.25 A 1.25 A 1.25 A 1.25 A 1.25 A
VoltageRating-AC - - - - -
VoltageRating-DC 32 V 32 V 32 V 32 V 32 V
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
MeltingI²t 35A 35A 35A 35A 35A
ApprovalAgency 0.0064 0.0064 0.0064 0.0064 0.0064
OperatingTemperature cULus cULus cULus cULus cULus
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C