KYOCERA AVX FCH30AU10
FCH30AU10
Part No.:
FCH30AU10
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
FCH30AU10.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO-220 F
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
940 mV @ 15 A