OptiFuse FCM-100MA
FCM-100MA
Part No.:
FCM-100MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaFCM-100MA.pdf
Description:
SMD FUSE-2410, FAST ACTING 100MA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
FCM
ProductStatus:
Active
MountingType:
Surface Mount
FuseType:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
CurrentRating(Amps):
100 mA
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
32 V
ResponseTime:
Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
2410 (6125 Metric)
MeltingI²t:
50A AC, 300A DC
ApprovalAgency:
OperatingTemperature:
CSA, cULus
Color:
-55°C ~ 125°C
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaFCM-100MA.pdf
1. How to order FCM-100MA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FCM-100MA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCM-100MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCM-100MA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FCM-100MA pin diagram, FCM-100MA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCM-2A FCM-1A FCM-10A FCM-100MA FCM-125MA
Part Number FCM-2A FCM-1A FCM-10A FCM-100MA FCM-125MA
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
Package/Case
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series FCM FCM FCM FCM FCM
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
CurrentRating(Amps) 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA
VoltageRating-AC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
VoltageRating-DC 32 V 32 V 32 V 32 V 32 V
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
MeltingI²t 50A AC, 300A DC 50A AC, 300A DC 50A AC, 300A DC 50A AC, 300A DC 50A AC, 300A DC
ApprovalAgency - - - - -
OperatingTemperature CSA, cULus CSA, cULus CSA, cULus CSA, cULus CSA, cULus
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C