Fairchild Semiconductor FDB20AN06A0
FDB20AN06A0
Part No.:
FDB20AN06A0
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
D2PAK (TO-263)
Datasheet:
ShinYuaFDB20AN06A0.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 9A/45A TO263AB
Packaging:
Bulk
Series:
PowerTrench®
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
60 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
9A (Ta), 45A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
20mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
19 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
950 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
90W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)