STMicroelectronics FERD15S50DJF-TR
FERD15S50DJF-TR
Part No.:
FERD15S50DJF-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
ShinYuaFERD15S50DJF-TR.pdf
Description:
DIODE RECT 50V 15A POWERFLAT
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
650 µA @ 50 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Operating Temperature:
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
480 mV @ 10 A