STMicroelectronics FERD20H100STS
FERD20H100STS
Part No.:
FERD20H100STS
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaFERD20H100STS.pdf
Description:
DIODE RECT 100V 20A TO220AB
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
140 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Operating Temperature:
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
705 mV @ 20 A