Rochester Electronics, LLC FES16ATR
FES16ATR
Part No.:
FES16ATR
Manufacturer:
Rochester Electronics, LLC
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2
Datasheet:
ShinYuaFES16ATR.pdf
Description:
RECTIFIER DIODE
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Obsolete
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
170pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 50 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
16A
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
950 mV @ 8 A