Infineon Technologies FF11MR12W1M1B11BOMA1
FF11MR12W1M1B11BOMA1
Part No.:
FF11MR12W1M1B11BOMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaFF11MR12W1M1B11BOMA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V 100A MODULE
Packaging:
Tray
Series:
CoolSiC™+
ProductStatus:
Last Time Buy
FETType:
2 N-Channel (Dual)
FETFeature:
Silicon Carbide (SiC)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
1200V (1.2kV)
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
100A
RdsOn(Max)@IdVgs:
11mOhm @ 100A, 15V
Vgs(th)(Max)@Id:
5.55V @ 40mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
250nC @ 15V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
7950pF @ 800V
Power-Max:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Datasheet:
1. How to order FF11MR12W1M1B11BOMA1 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FF11MR12W1M1B11BOMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF11MR12W1M1B11BOMA1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series CoolSiC™+ CoolSiC™+ CoolSiC™+ CoolSiC™+ CoolSiC™+
ProductStatus Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy
DraintoSourceVoltage(Vdss) 1200V (1.2kV) 1200V (1.2kV) 1200V (1.2kV) 1200V (1.2kV) 1200V (1.2kV)
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C 100A 100A 100A 100A 100A
RdsOn(Max)@IdVgs 11mOhm @ 100A, 15V 11mOhm @ 100A, 15V 11mOhm @ 100A, 15V 11mOhm @ 100A, 15V 11mOhm @ 100A, 15V
Vgs(th)(Max)@Id 5.55V @ 40mA 5.55V @ 40mA 5.55V @ 40mA 5.55V @ 40mA 5.55V @ 40mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs 250nC @ 15V 250nC @ 15V 250nC @ 15V 250nC @ 15V 250nC @ 15V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds 7950pF @ 800V 7950pF @ 800V 7950pF @ 800V 7950pF @ 800V 7950pF @ 800V