Infineon Technologies FF6MR12W2M1PB11BPSA1
FF6MR12W2M1PB11BPSA1
Part No.:
FF6MR12W2M1PB11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaFF6MR12W2M1PB11BPSA1.pdf
Description:
MOSFET MODULE LOW POWER EASY
Packaging:
Tray
Series:
CoolSiC™+
ProductStatus:
Last Time Buy
FETType:
2 N-Channel (Dual)
FETFeature:
Silicon Carbide (SiC)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
1200V (1.2kV)
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
200A (Tj)
RdsOn(Max)@IdVgs:
5.63mOhm @ 200A, 15V
Vgs(th)(Max)@Id:
5.55V @ 80mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
496nC @ 15V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
14700pF @ 800V
Power-Max:
20mW (Tc)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Datasheet:
1. How to order FF6MR12W2M1PB11BPSA1 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FF6MR12W2M1PB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF6MR12W2M1PB11BPSA1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series CoolSiC™+ CoolSiC™+ CoolSiC™+ CoolSiC™+ CoolSiC™+
ProductStatus Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy
DraintoSourceVoltage(Vdss) 1200V (1.2kV) 1200V (1.2kV) 1200V (1.2kV) 1200V (1.2kV) 1200V (1.2kV)
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C 200A (Tj) 200A (Tj) 200A (Tj) 200A (Tj) 200A (Tj)
RdsOn(Max)@IdVgs 5.63mOhm @ 200A, 15V 5.63mOhm @ 200A, 15V 5.63mOhm @ 200A, 15V 5.63mOhm @ 200A, 15V 5.63mOhm @ 200A, 15V
Vgs(th)(Max)@Id 5.55V @ 80mA 5.55V @ 80mA 5.55V @ 80mA 5.55V @ 80mA 5.55V @ 80mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs 496nC @ 15V 496nC @ 15V 496nC @ 15V 496nC @ 15V 496nC @ 15V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds 14700pF @ 800V 14700pF @ 800V 14700pF @ 800V 14700pF @ 800V 14700pF @ 800V
Power-Max 20mW (Tc) 20mW (Tc) 20mW (Tc) 20mW (Tc) 20mW (Tc)