onsemi FFA40UP35STU
FFA40UP35STU
Part No.:
FFA40UP35STU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
ShinYuaFFA40UP35STU.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 350V 40A TO3PN
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Obsolete
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
55 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 350 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
350 V
Current - Average Rectified (Io):
40A
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.6 V @ 40 A