onsemi FFH60UP40S
FFH60UP40S
Part No.:
FFH60UP40S
Manufacturer:
onsemi
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-247-2
Datasheet:
ShinYuaFFH60UP40S.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 60A TO247
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
85 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
60A
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 60 A