Rochester Electronics, LLC FFPF20U40STU
FFPF20U40STU
Part No.:
FFPF20U40STU
Manufacturer:
Rochester Electronics, LLC
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
ShinYuaFFPF20U40STU.pdf
Description:
RECTIFIER DIODE
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Obsolete
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 20 A