Rohm Semiconductor FMA10AT148
FMA10AT148
Part No.:
FMA10AT148
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays, Pre-Biased
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
ShinYuaFMA10AT148.pdf
Description:
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMT5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
TransistorType:
2 PNP - Pre-Biased (Dual)
Current-Collector(Ic)(Max):
100mA
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
50V
Resistor-Base(R1):
1kOhms
Resistor-EmitterBase(R2):
10kOhms
DCCurrentGain(hFE)(Min)@IcVce:
33 @ 5mA, 5V
VceSaturation(Max)@IbIc:
300mV @ 500µA, 10mA
Current-CollectorCutoff(Max):
500nA
Frequency-Transition:
250MHz
Power-Max:
300mW