Fairchild Semiconductor FQA34N20L
FQA34N20L
Part No.:
FQA34N20L
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-3P
Datasheet:
ShinYuaFQA34N20L.pdf
Description:
MOSFET N-CH 200V 34A TO3P
Packaging:
Tube
Series:
QFET®
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
200 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
34A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
75mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
72 nC @ 5 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
3900 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
210W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)