Fairchild Semiconductor FQAF16N25
FQAF16N25
Part No.:
FQAF16N25
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-3PF
Datasheet:
ShinYuaFQAF16N25.pdf
Description:
MOSFET N-CH 250V 12.4A TO3PF
Packaging:
Tube
Series:
QFET®
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
250 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
12.4A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
230mOhm @ 6.2A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
35 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1200 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
85W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)