Fairchild Semiconductor FQAF16N25C
FQAF16N25C
Part No.:
FQAF16N25C
Datasheet:
ShinYuaFQAF16N25C.pdf
Description:
MOSFET N-CH 250V 11.4A TO3PF
FETType:
N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss):
250 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
11.4A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
270mOhm @ 5.7A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
53.5 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1080 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
73W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)