Fairchild Semiconductor FQAF17P10
FQAF17P10
Part No.:
FQAF17P10
Datasheet:
ShinYuaFQAF17P10.pdf
Description:
MOSFET P-CH 100V 12.4A TO3PF
FETType:
P-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss):
100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
12.4A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
190mOhm @ 6.2A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
39 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1100 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
56W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)