Fairchild Semiconductor FQAF19N20L
FQAF19N20L
Part No.:
FQAF19N20L
Datasheet:
ShinYuaFQAF19N20L.pdf
Description:
MOSFET N-CH 200V 16A TO3PF
FETType:
N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss):
200 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
16A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
140mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
35 nC @ 5 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2200 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
85W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)