Fairchild Semiconductor FQAF44N10
FQAF44N10
Part No.:
FQAF44N10
Package:
TO-3PF
Datasheet:
ShinYuaFQAF44N10.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 33A TO3PF
DraintoSourceVoltage(Vdss):
100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
33A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
39mOhm @ 16.5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
62 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±25V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1800 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
85W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)