Fairchild Semiconductor FQB16N25CTM
FQB16N25CTM
Part No.:
FQB16N25CTM
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
D2PAK (TO-263)
Datasheet:
ShinYuaFQB16N25CTM.pdf
Description:
MOSFET N-CH 250V 15.6A D2PAK
Packaging:
Bulk
Series:
QFET®
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
250 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
15.6A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
270mOhm @ 7.8A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
53.5 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1080 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
3.13W (Ta), 139W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)