Fairchild Semiconductor FQB65N06TM
FQB65N06TM
Part No.:
FQB65N06TM
Datasheet:
ShinYuaFQB65N06TM.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 65A D2PAK
DraintoSourceVoltage(Vdss):
60 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
65A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
16mOhm @ 32.5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
65 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±25V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2410 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
3.75W (Ta), 150W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)