Fairchild Semiconductor FQB70N08TM
FQB70N08TM
Part No.:
FQB70N08TM
Datasheet:
ShinYuaFQB70N08TM.pdf
Description:
MOSFET N-CH 80V 70A D2PAK
DraintoSourceVoltage(Vdss):
80 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
70A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
17mOhm @ 35A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
98 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±25V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2700 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
3.75W (Ta), 155W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)