Fairchild Semiconductor FQB9N25CTM
FQB9N25CTM
Part No.:
FQB9N25CTM
Datasheet:
ShinYuaFQB9N25CTM.pdf
Description:
MOSFET N-CH 250V 8.8A D2PAK
DraintoSourceVoltage(Vdss):
250 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
8.8A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
430mOhm @ 4.4A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
35 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
710 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
3.13W (Ta), 74W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)