Fairchild Semiconductor FQD2N50TF
FQD2N50TF
Part No.:
FQD2N50TF
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-252, (D-Pak)
Datasheet:
ShinYuaFQD2N50TF.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 1.6A DPAK
Packaging:
Bulk
Series:
QFET®
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
500 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
1.6A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
5.3Ohm @ 800mA, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
8 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
230 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
2.5W (Ta), 30W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)