Fairchild Semiconductor FQD5N30TF
FQD5N30TF
Part No.:
FQD5N30TF
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Package:
TO-252, (D-Pak)
Datasheet:
ShinYuaFQD5N30TF.pdf
Description:
MOSFET N-CH 300V 4.4A DPAK
Packaging:
Bulk
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss):
300 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
4.4A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
900mOhm @ 2.2A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
13 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
430 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
2.5W (Ta), 45W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)