Fairchild Semiconductor FQI15P12TU
FQI15P12TU
Part No.:
FQI15P12TU
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
I2PAK (TO-262)
Datasheet:
FQI15P12TU.pdf
Description:
MOSFET P-CH 120V 15A I2PAK
Packaging:
Bulk
Series:
QFET®
ProductStatus:
Active
FETType:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
120 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
15A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
200mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
38 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1100 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
3.75W (Ta), 100W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)