Fairchild Semiconductor FQI2P25TU
FQI2P25TU
Part No.:
FQI2P25TU
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
I2PAK (TO-262)
Datasheet:
ShinYuaFQI2P25TU.pdf
Description:
MOSFET P-CH 250V 2.3A I2PAK
Packaging:
Tube
Series:
QFET®
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
250 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
2.3A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
4Ohm @ 1.15A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
8.5 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
250 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
3.13W (Ta), 52W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)