Fairchild Semiconductor FQI9N25CTU
FQI9N25CTU
Part No.:
FQI9N25CTU
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
I2PAK (TO-262)
Datasheet:
ShinYuaFQI9N25CTU.pdf
Description:
MOSFET N-CH 250V 8.8A I2PAK
Packaging:
Tube
Series:
QFET®
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
250 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
8.8A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
430mOhm @ 4.4A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
35 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
710 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
3.13W (Ta), 74W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)