Fairchild Semiconductor FQP19N10L
FQP19N10L
Part No.:
FQP19N10L
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaFQP19N10L.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 19A TO220-3
Packaging:
Tube
Series:
QFET®
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
19A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
100mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
18 nC @ 5 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
870 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
75W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)