Fairchild Semiconductor FQP32N12V2
FQP32N12V2
Part No.:
FQP32N12V2
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaFQP32N12V2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 120V 32A TO220-3
Packaging:
Tube
Series:
QFET®
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
120 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
32A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
50mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
53 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1860 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
150W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)