Fairchild Semiconductor FQP44N08
FQP44N08
Part No.:
FQP44N08
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaFQP44N08.pdf
Description:
MOSFET N-CH 80V 44A TO220-3
DraintoSourceVoltage(Vdss):
80 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
44A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
34mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
50 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±25V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1430 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
127W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)