Fairchild Semiconductor FQPF10N20
FQPF10N20
Part No.:
FQPF10N20
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220F-3
Datasheet:
ShinYuaFQPF10N20.pdf
Description:
MOSFET N-CH 200V 6.8A TO220F
Packaging:
Tube
Series:
QFET®
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
200 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
6.8A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
360mOhm @ 3.4A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
18 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
670 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
40W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)