Fairchild Semiconductor FQPF18N20V2
FQPF18N20V2
Part No.:
FQPF18N20V2
Datasheet:
ShinYuaFQPF18N20V2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 200V 18A TO220F
DraintoSourceVoltage(Vdss):
200 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
18A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
140mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
26 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1080 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
40W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)