Fairchild Semiconductor FQPF18N50V2SDTU
FQPF18N50V2SDTU
Part No.:
FQPF18N50V2SDTU
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220F-3
Datasheet:
ShinYuaFQPF18N50V2SDTU.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
QFET®
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
500 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
18A (Tj)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
265mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
55 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
3290 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
69W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)