Fairchild Semiconductor FQPF19N10L
FQPF19N10L
Part No.:
FQPF19N10L
Datasheet:
ShinYuaFQPF19N10L.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 13.6A TO220F
DraintoSourceVoltage(Vdss):
100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
13.6A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
100mOhm @ 6.8A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
18 nC @ 5 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
870 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
38W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)