Fairchild Semiconductor FQPF5N20L
FQPF5N20L
Part No.:
FQPF5N20L
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220F-3
Datasheet:
ShinYuaFQPF5N20L.pdf
Description:
MOSFET N-CH 200V 3.5A TO220F
Packaging:
Tube
Series:
QFET®
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
200 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
3.5A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
1.2Ohm @ 1.75A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
6.2 nC @ 5 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
325 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
32W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)