Fairchild Semiconductor FQPF5N30
FQPF5N30
Part No.:
FQPF5N30
Datasheet:
ShinYuaFQPF5N30.pdf
Description:
MOSFET N-CH 300V 3.9A TO220F
FETType:
N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss):
300 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
3.9A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
900mOhm @ 1.95A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
13 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
430 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
35W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)