Fairchild Semiconductor FQPF5P10
FQPF5P10
Part No.:
FQPF5P10
Datasheet:
ShinYuaFQPF5P10.pdf
Description:
MOSFET P-CH 100V 2.9A TO220F
FETType:
P-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss):
100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
2.9A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
1.05Ohm @ 1.45A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
8.2 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
250 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
23W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)