Fairchild Semiconductor FQPF6P25
FQPF6P25
Part No.:
FQPF6P25
Package:
TO-220F-3
Datasheet:
ShinYuaFQPF6P25.pdf
Description:
MOSFET P-CH 250V 4.2A TO220F
FETType:
P-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss):
250 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
4.2A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
1.1Ohm @ 2.1A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
27 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
780 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
45W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)