Fairchild Semiconductor FQPF9N30
FQPF9N30
Part No.:
FQPF9N30
Package:
TO-220F-3
Datasheet:
ShinYuaFQPF9N30.pdf
Description:
MOSFET N-CH 300V 6A TO220F
DraintoSourceVoltage(Vdss):
300 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
6A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
450mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
22 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
740 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
42W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)