Fairchild Semiconductor FQU10N20LTU
FQU10N20LTU
Part No.:
FQU10N20LTU
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
I-PAK
Datasheet:
ShinYuaFQU10N20LTU.pdf
Description:
MOSFET N-CH 200V 7.6A IPAK
Packaging:
Tube
Series:
QFET®
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
200 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
7.6A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
360mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
17 nC @ 5 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
830 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
2.5W (Ta), 51W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)