Fairchild Semiconductor FQU8N25TU
FQU8N25TU
Part No.:
FQU8N25TU
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
I-PAK
Datasheet:
ShinYuaFQU8N25TU.pdf
Description:
MOSFET N-CH 250V 6.2A IPAK
Packaging:
Tube
Series:
QFET®
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
250 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
6.2A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
550mOhm @ 3.1A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
15 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
530 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
2.5W (Ta), 50W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)