GeneSiC Semiconductor FR85DR05
FR85DR05
Part No.:
FR85DR05
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet:
ShinYuaFR85DR05.pdf
Description:
DIODE GEN PURP REV 200V 85A DO5
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard, Reverse Polarity
Part Status:
Active
Mounting Type:
Chassis, Stud Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
85A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 85 A
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYuaFR85DR05.pdf
1. How to order FR85DR05 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FR85DR05 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FR85DR05?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FR85DR05.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FR85DR05 pin diagram, FR85DR05 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image S85BR MUR5010R S6B S6BR S6D
Part Number S85BR MUR5010R S6B S6BR S6D
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Part Status Active Active Active Active Active
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Reverse Recovery Time (trr) 500 ns 500 ns 500 ns 500 ns 500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 100 V 25 µA @ 100 V 25 µA @ 100 V 25 µA @ 100 V 25 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V 200 V 200 V 200 V 200 V
Current - Average Rectified (Io) 85A 85A 85A 85A 85A
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 85 A 1.4 V @ 85 A 1.4 V @ 85 A 1.4 V @ 85 A 1.4 V @ 85 A