KYOCERA AVX FSQS05A045
FSQS05A045
Part No.:
FSQS05A045
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
ShinYuaFSQS05A045.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 5A TO-220 2PI
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
350 µA @ 45 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
540 mV @ 5 A