onsemi FSV20150V
FSV20150V
Part No.:
FSV20150V
Manufacturer:
onsemi
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
ShinYuaFSV20150V.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 20A TO277-3
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
840 mV @ 20 A