DComponents FT2000KG
FT2000KG
Part No.:
FT2000KG
Manufacturer:
DComponents
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2
Datasheet:
ShinYuaFT2000KG.pdf
Description:
Fast Rect., 400V, 20.00A, 200ns
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
200 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
960 mV @ 20 A
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYuaFT2000KG.pdf
1. How to order FT2000KG on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FT2000KG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FT2000KG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FT2000KG.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FT2000KG pin diagram, FT2000KG datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N4151 1N4448 LL4148 LS4148 LL4148R13
Part Number 1N4151 1N4448 LL4148 LS4148 LL4148R13
Manufacturer DComponents DComponents DComponents DComponents DComponents
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Standard Standard Standard Standard Standard
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Reverse Recovery Time (trr) 200 ns 200 ns 200 ns 200 ns 200 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 400 V 5 µA @ 400 V 5 µA @ 400 V 5 µA @ 400 V 5 µA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V 400 V 400 V 400 V 400 V
Current - Average Rectified (Io) 20A 20A 20A 20A 20A
Operating Temperature -50°C ~ 150°C -50°C ~ 150°C -50°C ~ 150°C -50°C ~ 150°C -50°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 960 mV @ 20 A 960 mV @ 20 A 960 mV @ 20 A 960 mV @ 20 A 960 mV @ 20 A