Eaton - Bussmann Electrical Division FWA-20A10F
FWA-20A10F
Part No.:
FWA-20A10F
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
ShinYuaFWA-20A10F.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 20A 150VAC/VDC 5AG
  • Related Categories
Package/Case:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Packaging:
Bulk
Series:
FWA
ProductStatus:
Active
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge
CurrentRating(Amps):
20A
VoltageRating-AC:
150 V
VoltageRating-DC:
150 V
ResponseTime:
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
ApprovalAgency:
CE, UR
OperatingTemperature:
BreakingCapacity@RatedVoltage:
100kA
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Datasheet:
ShinYuaFWA-20A10F.pdf
1. How to order FWA-20A10F on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FWA-20A10F price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FWA-20A10F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FWA-20A10F.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FWA-20A10F pin diagram, FWA-20A10F datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FWA-700A FWA-20A10F FWA-30A10F FWA-10A10F FWA-15A10F
Part Number FWA-700A FWA-20A10F FWA-30A10F FWA-10A10F FWA-15A10F
Package/Case 5AG, 10mm x 38mm (Midget) 5AG, 10mm x 38mm (Midget) 5AG, 10mm x 38mm (Midget) 5AG, 10mm x 38mm (Midget) 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series FWA FWA FWA FWA FWA
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
FuseType Cartridge Cartridge Cartridge Cartridge Cartridge
CurrentRating(Amps) 20A 20A 20A 20A 20A
VoltageRating-AC 150 V 150 V 150 V 150 V 150 V
VoltageRating-DC 150 V 150 V 150 V 150 V 150 V