Eaton - Bussmann Electrical Division FWPQ-500A
FWPQ-500A
Part No.:
FWPQ-500A
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaFWPQ-500A.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 500A 700VAC
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
FWPQ
ProductStatus:
Active
MountingType:
FuseType:
Cartridge
CurrentRating(Amps):
500A
VoltageRating-AC:
700 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
ApprovalAgency:
OperatingTemperature:
BreakingCapacity@RatedVoltage:
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Datasheet:
ShinYuaFWPQ-500A.pdf
1. How to order FWPQ-500A on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FWPQ-500A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FWPQ-500A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FWPQ-500A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FWPQ-500A pin diagram, FWPQ-500A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FWPQ-450A FWPQ-600A FWPQ-500A
Part Number FWPQ-450A FWPQ-600A FWPQ-500A
Package/Case - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk
Series FWPQ FWPQ FWPQ
ProductStatus Active Active Active
MountingType - - -
FuseType Cartridge Cartridge Cartridge
CurrentRating(Amps) 500A 500A 500A
VoltageRating-AC 700 V 700 V 700 V