Infineon Technologies IDD03SG60CXTMA2
IDD03SG60CXTMA2
Part No.:
IDD03SG60CXTMA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ShinYuaIDD03SG60CXTMA2.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 600V 3A TO252-3
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
Series:
CoolSiC™+
RoHS:
RoHS
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Diode Type:
Silicon Carbide Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
60pF @ 1V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
15 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
3A (DC)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.3 V @ 3 A